Göğüs Hastalıkları

Akciğer, alt solunum yolları ve göğüs kafesi ile ilgili hastalıklar, Göğüs Hastalıkları bölümü tarafından dahili olarak değerlendirilir ve tedavi edilir.

KOAH ve astım gibi nefes yollarını tıkayıcı nitelikte olan kronik hastalıklar, akciğer tüberkülozu başta olmak üzere mikrobik nedenlerden kaynaklanan akciğer enfeksiyonları, alerji temelli akciğer hastalıkları, solunum sistemi veya diğer sistemlerden kaynaklanan akut ve kronik hastalıklar, akciğerin iyi ve kötü huylu tümöral hastalıkları, travma-boğulma ve benzeri nedenlere bağlı solunum sistemi problemleri hastanemizde Göğüs Hastalıkları bölümü tarafından tedavi edilmektedir. Ayrıca, önlenebilir nitelikteki hastalıklar ile ilgili bilgilendirme ve aşılama gibi tıbbi işlemlerle de Göğüs Hastalıkları uzmanımız ilgilenmektedir.

ALERJİ

Bir takım maddeler ya da havasal koşullardan etkilenerek, veya psikolojik nedenlerle vücudun aşırı reaksiyon göstermesi 'Alerji' olarak adlandırılır. Bu reaksiyona sebep olan alerjen maddeler vücuda farklı yollarla temas edebilir (deri teması, solunum yolları, ya da ağız yolu). Başlıca alerji belirtileri alerjik rinit (saman nezlesi), hapşırma, vücutta kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve burunda kaşıntı, geniz akıntısı, alerjik astım ve zaman zaman kurdeşen olarak ortaya çıkabilir. Alerji belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir, bu sebeple alerji tedavisinde de kişiye özel yaklaşım sergilenmelidir. Tedavide, tablet ya da kapsül şeklinde ağızdan alınabilen antihistaminler ve dekonjestanlar aynı zamanda sprey veya damla olarak da kullanılabilir.

UYKU LABORATUVARI

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Uyku Laboratuvarı, hastanemizde bir gece misafir edildiğiniz, uykunuz sırasında başınıza ve vücudunuzun çeşitli yerlerine yalnızca yapıştırılarak yerleştirilen elektrotlar yardımıyla çeşitli aktivitelerin ve parametrelerin (kas ve göz hareketleri, solunum, beyin dalgaları, horlama, kalp ritmi ve hızı…) ölçüldüğü bir alandır. Uyku laboratuvarında horlama, nefes darlığı, düzensiz uyku gibi yaşam kalitesini etkileyen rahatsızlıklar ve çok daha ciddi bir problem olan uyku apnesinin teşhis ve tedavisi için gözlem yapılır.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Uyku sırasındaki solunum durmalarından veya azalmalarından kaynaklanır, uyku düzeninin bozulmasına yol açtığı gibi kandaki oksijen miktarının azalması sebebiyle ciddi tehlikeler de doğurur.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Yüksek sesli horlama, aşırı sinir, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, konstrasyon bozukluğu başlıca belirtileri arasındadır. Tedavi edilmediği takdirde yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Klinik Hekimleri

Körfez Hastanesi'ne hızlıca erişmek için telefonuna kısayol ekleyebilirsin.

Yukarıdan Ayarlar menüsünü aç ve Ana ekrana ekle 'yi seç.