Göz Hastalıkları

Özel Edremit Körfez Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü, birçok göz rahatsızlığının tanı, tedavi ve operasyonlarıyla ilgilenmektedir.

TETKİK CİHAZLARIMIZ

Bilgisayarlı görme alanı: Özellikle glokom (göz tansiyonu) hastalığının tanısında ve takibinde kullanılan cihaz ayrıca bir çok nörolojik ve retinal hastalıkların tanısında kullanılmaktadır.

Biometri: Katarakt ameliyatı olacak hastaların mercek numarası ölçüm işleminde kullanılmaktadır.

FFA (Fundus Fluoressein Digital Anjiografi): Diabetik retinopati ve maküla dejeneresansı başta olmak üzere pek çok retinal ve maküler hastalığın tanısında ve takibinde kullanılmaktadır.

Pakimetri: Kornea kalınlığını ölçen bu cihaz özellikle glokom hastalarında göz içi basıncının doğru ölçülmesinde kullanılmaktadır.

Air-Puff Tonometi (Non-Kontakt tansiyonu ölçümü): Göze bir temas olmadan göz tansiyonunu ölçebilmektedir.

Otorefrakto – Keratometre: Refraksiyonun ve keratometri değerlerinin otomatik ölçülmesine olanak verir.

Digital Lensmetre: Gözlük camlarının ölçülmesinde kullanılır.

LAZER TEDAVİLERİMİZ

Argon lazer: Özellikle diabetik retinopati tedavisinde kullanılan bu cihaz ayrıca retinal yırtıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Nd-yag lazer: Kapalı açılı glokomlarda periferik lazer iridotomi, katarakt cerrahisi sonrası gelişen arka kapsül opaklaşmalarında lazer kapsülotomi uygulamalarında kullanılmaktadır.

Slt lazer: Açık açılı glokomlarda ilaç bağımlılığını azaltmak yada tamamen ortadan kaldırmak için kullanılır.

AMELİYATLARIMIZ

Katarakt Cerrahisi (Fakoemülsüfikasyon)

Bölümümüzde, katarakt cerrahisi fakoemülsifikasyon yöntemiyle, Alcon Infinity Ozil cihazıyla başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Korneaya dikiş atılmada uygulanan bu yöntemde operasyon ortalama 10 dakika sürmekte ve hastalar aynı gün taburcu edilmektedir.

Fakik ve Multifokal Göz içi lens uygulamaları

Yüksek sferik refraksiyon kusurlarının düzeltilmesinde, katarakt operasyonu sonrası yakın görmenin düzeltilmesi amaçlarıyla uygulanmaktadır.

Şaşılık ameliyatları

Glokom (Göz tansiyonu) Ameliyatları

Oküloplastik Ameliyatları (göz kapağı cerrahileri,bleforoplasti)

Özellikle yaşa bağlı göz kapaklarında oluşan fazla deri ve yağ dokularının alınarak göz kapağı estetiğinin sağlanmasında, ayrıca göz kapaklarının sarkması, kirpik batması durumlarında uygulanmaktadır.

Doğumsal ve edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatları

Endoskopik dakriyosistorinostomi

Göz yaşı kanal tıkanıklıkları, kliniğimizde dikişsiz yöntem olan endoskopik yöntemle opere edilmektedir. Genel anestezi altında burun içinden endoskopla girilerek yapılan bu işlem yarım saat sürmektedir.

Retina Cerrahisi

Retina (ağ tabaka), ışığı algılayıp optik sinire ileterek beynin görme merkezine ulaşmasını sağlayan çok ince bir tabakadır.

Retinadaki sinir hücrelerinde oluşacak hasarlar, kalıcı görme bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle, retinada herhangi bir hasar oluşmaya başladığında en hızlı şekilde önlemi alınmalıdır.

Vitreoretinal Cerrahi

Göz içi kanamalar, retina dekolmanı, diyabetik retinopati gibi retinada hasar meydana getiren durumlarda en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Temel olarak; lensin arkasındaki jel tabakadaki ve retinadaki sorunların giderilmesi olarak tanımlanabilir.

Genel ya da lokal anestezi ile mutlaka ameliyathane şartlarında uygulanır.

Kataraktın varlığı durumunda katarakt ameliyatıyla beraber yapılabilir.

Ameliyat sonunda göz içine serum, gaz ya da silikon yağı yerleştirilebilir. Ameliyat sonrası hastaya detaylı bilgi verilir ve kullanılan materyale göre bazı yatış/oturuş pozisyonlarına uymak gerekir.

İlk 1 hafta gözün mikrop kapmamasına özen gösterilmeli ve ameliyattan sonraki 1 ay ağır kaldırma, zorlayıcı spor, sık eğilip kalkma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Çok olmamakla birlikte bazı durumlarda birden falza girişim gerekmektedir. Bu tamamen retinada hasarın tipi ve durumuna gore değişmektedir.

Travmatik göz yaralanmaları ameliyatları

Otogreftli pterjium cerrahisi

 

Klinik Hekimleri

Körfez Hastanesi'ne hızlıca erişmek için telefonuna kısayol ekleyebilirsin.

Yukarıdan Ayarlar menüsünü aç ve Ana ekrana ekle 'yi seç.