Kardiyoloji

Özel Edremit Körfez Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarıyla ilgilenmektedir. Kalp krizi, koroner kalp yetmezliği, kalp ritim ve iletim bozuklukları, kalp kapak hastalıkları, damar hastalıkları, hipertansiyon (Yüksek Kan Basıncı) hastanemizde tanı ve tedavisi yapılan hastalıkların bir kısmıdır.

Kardiyoloji Bölümü'nde kullanılan tanı ve tedavi araçları aşağıdaki gibidir;

EKG: Kalp kasının ve iletim sisteminin işleyişinin ve gözlenebilmesi amacıyla kalpteki elektriksel faaliyetin kağıt üzerine kaydedilmesidir. Vücudun çeşitli bölgelerine yerleştiren elektrotlar sayesinde kayıt yapılır.

Efor Testi:  EKG esnasında kaydedilen verilerin hastaya efor sarf ettirildiği sırada kaydedilmesidir. Yürüyüş bandı üzerinde bedensel aktivite halindeyken düzenli olarak kan basıncı, nabız ve EKG kaydı alınır.

Efor testi ortalama 15-20 dakika sürer. Belli aralıklarla eğimi ve hızı arttırılan koşu bandı üzerinde ve teknisyen gözetiminde yapılır.

Tansiyon Holter: Hastanın 24 saat üzerinde taşıdığı bir cihazla, günlük hayat aktiviteleri ve uyku esnasında kan basıncının düzenli olarak kaydedilmesidir. Kola takılan küçük bir cihazla günlük hayat devam eder, ve 24 saatin sonunda cihaz çıkarılarak kaydettiği verilen bilgisayar ortamına aktarılır. Elde edilen bilgiler ışığında hastanın tedavi planı oluşturulur.

Ritim Holter: Hastanın 24 saat üzerinde taşıdığı bir cihazla, kalpteki elektriksel faaliyetin gün boyunca ve uyku esnasında kaydedilmesidir. Kemere tutturulabilen cihazın elektrotları göğüs bölgesine yapıştırılır. Elektrotlar yumuşaktır ve günlük hayatta hastaya rahatsızlık vermez. Belirlenen sürenin sonunda cihaz çıkarılır ve kayıt bilgilerine gore hastanın tedavisi planlanır.

Koroner Anjiyografi: Damarlara yüksek yoğunlukta sıvı verilerek görüntülenmesi işlemidir. Kontrast madde olarak adlandırılan bu sıvı, damarların x ışınları altında net bir biçimde görüntülenmesini sağlar. Anjiyografi sayesinde tıkanıklık, genişleme, daralma gibi problemler tespit edilebilir. İşlem sırasında, tıkanıklık veya daralma tespit edilen bölgeye anında müdahale edilerek balon ya da stent takılabilir.

 

Klinik Hekimleri

Körfez Hastanesi'ne hızlıca erişmek için telefonuna kısayol ekleyebilirsin.

Yukarıdan Ayarlar menüsünü aç ve Ana ekrana ekle 'yi seç.